Jak pečovat o nerezové nádobí?

Při vaření

Před každým použitím pánev vždy nejdříve vypláchněte čistou vodou.

Tuk

Při vaření pánev vždy nejdříve ohřívejte bez tuku. Ale příliš ji nepřehřívejte. Pánev se jinak vykaluje a vytvoří se nežádoucí barevné skvrny. Tuk přidejte, až když je pánev dostatečně horká.

Sůl

Sůl poškozuje hladký povrch nerezového nádobí a vytváří v něm malé dírky. Sůl přidávejte vždy až do vroucí vody – jednak se zkrátí čas potřebný zavaření vody a sůl ve vroucí vodě rychleji rozpustí a tím zkrátíte čas, po který bude působit na dno hrnce, čímž zkrátí jeho životnost

Mytí nerezového nádobí

Drsné mycí houby a drátěnky

Nerezové hrnce a nerezové pánve nikdy nečistěte drsnými mycími houbami nebo drátěnkami. Tyto drsné pomůcky nerezové materiály poškrábou a nádobí rychleji stárne.

Pokud potřebujete vyčistit připáleniny v nerezovém hrnci nebo pánvi, pak pomůže kypřící práše do pečiva! Nasypte kypřící prášek do nerezové pánve nebo hrnce a zalijte vodou tak aby byly připáleniny pokryty vodou. Vodu s kypřícím práškem přiveďte pomalu do varu a pozvolna vařte. Připáleniny se uvolní a nerezové nádobí umyjte jako obvykle.

Čističe nerezového nádobí

Pro dokonalé čištění nerezového nádobí doporučujeme použit speciální čističe na nerezové a měděné nádobí.

Skvrny a usazeniny

Barevné skvrny

Pokud dně nebo stěnách nerezové pánve nebo hrnců vytvoří barevné duhové skvrny, zbavíte se jich pomocí octa nebo citronové šťávy. Po té hrnce opláchněte čistou teplou vodou a osušte.

Pokud jsou skvrny namodralé, pak vznikly vysokým přehřátím hrnce nebo pánve. Těchto skvrn se bohužel již nelze zbavit. Tyto skvrny však nijak neovlivňují kvalitu nebo funkčnost nerezového nádobí.

Rezavé skvrny

Jak je to možné? Nerezové hrnce by přece neměly rezavět!

Rezavé skvrny na nerezovém nádobí vznikají vlivem působení částic rzi, které jsou obsaženy ve vodě z vodovodního potrubí, které není z nerez oceli nebo při mytí jiného kovového nádobí, které není z nerez oceli v myčce, apod. Jedná se o tzv. „náletovou rez“. Těchto rezavých skvrn se zbavíte pomocí čisticích přípravků na nerezové hrnce a pánve.

Vápencové usazeniny

Vápencové usazeniny na nerezovém nádobí vytváří příliš vápenitá voda. Pokud takovou vodu máte, pak tyto usazeniny z nerezové pánve nebo hrnce odstraníte octem nebo citronovou šťávou. Po očištění umyjte nádobí čistou vodou.